Założyłem sprawę w sądzie cywilnym. Wniosłem pismo do sądu i uiściłem od niego stosowną opłatę. Czy prawdą jest, że w pewnych przypadkach taka opłata może być przez sąd zwrócona, mimo że sprawa została już wszczęta, a nawet odbyła się rozprawa? Jeżeli tak, to w jakich sytuacjach to nastąpi i które przepisy to regulują?
Zwrócenie przez sąd opłaty jest możliwe w kilku przypadkach, przy czym niekiedy sąd zwraca tylko część, a czasami całość opłaty. Powyższą sprawę reguluje art. 79 Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z dnia 28 lipca 2005 roku.
Według w/w przepisu, sąd z urzędu zwraca stronie całą uiszczoną opłatę m.in. od:
Trzy czwarte uiszczonej opłaty sądowej, sąd zwraca stronie postępowania przede wszystkim od pisma wszczynającego postępowanie w pierwszej instancji oraz zarzutów od nakazu zapłaty, jeżeli w toku postępowania sądowego zawarto ugodę przed mediatorem po rozpoczęciu rozprawy, a także od pozwu w postępowaniu upominawczym, jeżeli uprawomocnił się nakaz zapłaty.
Z kolei połowę uiszczonej opłaty, sąd zwraca stronie od:
Ponadto, sąd z urzędu zwraca stronie całą uiszczoną opłatę od pozwu o rozwód lub separację albo wniosku o separację, w razie cofnięcia pozwu lub wniosku na skutek pojednania się stron w pierwszej instancji. W razie pojednania się stron przed zakończeniem postępowania apelacyjnego, zwraca się połowę uiszczonej opłaty od apelacji.
Z powyższego wynika, że zwrot opłaty sądowej uzależniony jest od czynności podejmowanych na konkretnym etapie postępowania sądowego. W każdym z powyższych przypadków zwrot opłaty, niezależnie od tego czy jest zwracana w całości, czy też w odpowiedniej części, następuje przez sąd z urzędu, bez wniosku strony.
Gdyby sąd nie zwrócił opłaty z urzędu, należy mieć na uwadze to, że roszczenie strony o zwrot opłaty sądowej ulega przedawnieniu. Zgodnie z art. 81 Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z dnia 28 lipca 2005 roku, roszczenie strony o zwrot opłaty sądowej przedawnia się z upływem trzech lat, licząc od dnia powstania tego roszczenia, czyli od dnia uprawomocnienia się orzeczenia kończącego postępowanie.
Autorem publikacji jest radca prawny Marcin Kluś,
specjalizujący się w sprawach cywilnych, błędów medycznych i szkód komunikacyjnych.
Zapraszamy do kontaktu
ul. Grenadierów 30B lok. 9
04-062 Warszawa